Τι άλλαξε ο Οφρυδόπουλος και το λάθος του Γιοβάνοβιτς!

Κι όμως άλλαξαν οι δυο αντίπαλοι...

Πριν από δύο περίπου εβδομάδες, Παναθηναϊκός και ΑΕΚ είχαν βρεθεί και πάλι αντιμέτωποι στο ίδιο γήπεδο, με μεγάλο νικητή το τριφύλλι. Το χθεσινό όμως ματς ήταν τελείως διαφορετικό, με τους φιλοξενούμενους να έχουν στον πάγκο τους αυτή την φορά τον Σωκράτη Οφρυδόπουλο που προσέγγισε τελείως διαφορετικά το παιχνίδι σε σχέση με τον προκάτοχο του, Αργύρη Γιαννίκη.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς που είχε να διαχειριστεί τις απουσίες των Βέλεθ, Αλεξανδρόπουλου και Ιωαννίδη, ξεκίνησε τον Παναθηναϊκό με τον Διούδη κάτω από τα δοκάρια. Στο αριστερό άκρο της άμυνας ο Χουάνκαρ, στο δεξί ο Σάντσες και ο Σένκεφελντ με τον Σάρλια στο κέντρο. Κουρμπέλης, Ρούμπεν, Γκατσίνοβιτς στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Αϊτόρ, Παλάσιος στα ”φτερά” της επίθεσης και στην κορυφή ο Καρλίτος.

Η αλλαγή της ΑΕΚ

Για την ΑΕΚ, ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος ξεκίνησε το ντέρμπι με τον Στάνκοβιτς κάτω από τα δοκάρια. Ο Αυστριακός επέστρεψε μετά από περίπου 1.5 μήνα στο αρχικό σχήμα της ομάδας του. Μισελέν δεξιός μπακ, Μοχαμάντι αριστερός και ο Μήτογλου με τον Τζαβέλλα οι δύο στόπερ. Χατζισαφί και Σιμόες οι δύο αμυντικοί μέσοι.

Ο Μάνταλος επιτελικός, ο Τσούμπερ αριστερός εξτρέμ, δεξιός ο Άμραμπατ και… φουνταριστός ο Αραούχο.
Μπορεί ο Παναθηναϊκός να προηγήθηκε νωρίς νωρίς με τον Αϊτόρ και άπαντες να περίμεναν ίδια εξέλιξη με το ματς της κανονικής περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν αυτοί που έβαλαν πολύ δύσκολα με την πίεση τους ψηλά και την ένταση σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου, οι γηπεδούχοι είχαν κάκιστη κυκλοφορία της μπάλας και έχαναν όλες τις προσωπικές μονομαχίες. Με αποτέλεσμα, μετά το δεκάλεπτο οι κιτρινόμαυροι ήταν το απόλυτο αφεντικό της συνάντησης.

Στο 44΄ και από καταπληκτική μπαλιά του Άμραμπατ, ο Αραούχο ανατράπηκε από την άστοχη έξοδο του Διούδη και ο Νταμπάνοβιτς ορθά έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Άμραμπατ ανέλαβε την εκτέλεση και έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 45′.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιοβάνοβιτς αναγκάστηκε να αντικαταστήσει τον Γκατσίνοβιτς και ανακάτεψε την τράπουλα με τον Χατζηγιοβάνη στα άκρα και τον Παλάσιος κοντά στον Καρλίτος.

Η ΑΕΚ όμως ήταν αυτή που μπήκε πολύ δυνατά και έχασε δύο ευκαιρίες με Μισελέν και Σιμόες στο πρώτο δεκάλεπτο με τον προπονητή του Παναθηναϊκού να κάνει τρεις μαζεμένες αλλαγές στο 59’, τροποποιώντας το σχηματισμό σε 4-3-3.

Οι αλλαγές αυτές ισορρόπησαν το ματς και ίσως να έπρεπε να γίνουν πιο νωρίς. Ο Παναθηναϊκός «πήρε μέτρα» στον αγωνιστικό χώρο και άσκησε πίεση τα τελευταία λεπτά κάτι όμως που δεν ήταν αρκετό να αλλάξει το ισόπαλο 1-1.