Νίκη… Γιοβάνοβιτς!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 στο ντέρμπι, με τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς να βγαίνει νικήτης, έναντι του Πέδρο Μαρτίνς, στην μάχη των πάγκων.

H νίκη του Παναθηναϊκού απέναντι στον Ολυμπιακό ήρθε με την υπογραφή Γιοβάνοβιτς. Μπορεί ο Αϊτόρ να ήταν αυτός που ξεκλείδωσε την ερυθρόλευκη άμυνα και να έδωσε τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του, ο προπονητής του όμως ήταν αυτός που «δούλεψε» εξαιρετικά το ματς, τόσο πριν όσο και κατά τη διάρκεια του!

Ο Παναθηναϊκός του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, σε έναν σχηματισμό 4-3-3, ξεκίνησε την αναμέτρηση με τον Μπρινιόλι στην υπεράσπιση της εστίας. Αριστερός μπακ ο Σάντσες, δεξιός ο Κώτσιρας και ο Βέλεθ με τον Σένκεφελντ οι δύο στόπερ. Ρούμπεν, Γκατσίνοβιτς, Μαουρίσιο η τριάδα στην μεσαία γραμμή. Αϊτόρ στο αριστερό άκρο της επίθεσης, ο Παλάσιος στο δεξί και ”φουνταριστός” ο Ιωαννίδης

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με τον Βατσλίκ κάτω από τα δοκάρια. Παπασταθόπουλος και Σισέ οι δύο στόπερ, Ρέαμπτσουκ σε ρόλο αριστερού μπακ και στο δεξί άκρο της άμυνας ο Λαλά. Εμβιλά, Κανέ και Αγκιμπού Καμαρά στον άξονα του κέντρου. Ροντρίγκες, Μασούρας στα δύο ”φτερά” και στην κορυφή ο Ελ Αραμπί, στο επίσης 4-3-3.

Τα πρώτα λεπτά του ντέρμπι είχαν καλό ρυθμό και για τις δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να είναι πιο συμπαγής στη μεσαία γραμμή και να «γυρνάει» καλύτερα την μπάλα στον άξονα. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε με μεγάλες διαγώνιες μπάλες από πίσω, να χτυπήσει στα άκρα της άμυνας των πειραιωτών.

Το τριφύλλι όσο περνούσε η ώρα είχε τον έλεγχο του ρυθμού ενώ οι ερυθρόλευκοι περίμεναν στο μεσαίο τρίτο και ξεκινούσαν εκεί το πρέσινγκ προκειμένου να βγουν σε καταστάσεις τρανζίσιον.

Το τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου ήταν απόλυτα ισορροπημένος. Στο 41′, όμως, μία καταπληκτική συνεργασία του Παναθηναϊκού από δεξιά έφερε το 1-0 με τον Αϊτόρ, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Ο τρόπος που σκοράρουν οι «πράσινοι» φαίνεται να είναι δουλεμένος αρκετά από τον Γιοβάνοβιτς, αφού κάπως έτσι ήρθε το 1-0 και στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ – ανάπτυξη από δεξιά, τον Ιωαννίδη να κάνει κίνηση και να «τραβάει» μαζί του τα στόπερ και τον Ισπανό να έρχεται από πίσω για να σκοράρει.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μαρτίνς άλλαξε τον Ελ Αραμπί με τον Τικίνιο και κατόπιν έριξε στο ματς, μέσα σε δεκαπέντε λεπτά, τους Φορτούνη, Βαλμπουενά και Μπουχαλάκη αλλάζοντας ουσιαστικά όλη του τη μεσαία γραμμή ενώ ο Γιοβάνοβιτς «απάντησε» με Βιγιαφάνιες, Βιτάλ και λίγο αργότερα Καρλίτος και Αλεξανδρόπουλο. Μάλιστα, τοποθέτησε τον Αλεξανδρόπουλο πιο ψηλά στο γήπεδο για να πιέσει στην πρώτη πάσα του αντιπάλου και τον Βιγιαφάνιες πιο πίσω και δίπλα στο Ρούμπεν, για να βοηθάει στο «χτίσιμο» του παιχνιδιού.

Ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα στην ανάπτυξη, δεν μπορούσε να βρει τους σωστούς αυτοματισμούς και την ηρεμία για να φτιάξουν φάσεις και το ματς ήταν κομμένο και ραμμένο στα μέτρα των ”πρασίνων” που έδειχναν να ζητούν στο ανοιχτό γήπεδο και δεύτερο γκολ.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι με τους φιλοξενούμενους να μη μπορούν ουσιαστικά να απειλήσουν και τους γηπεδούχους να κάνουν ακόμα ένα βήμα για την έξοδο τους στην Ευρωπή.