“Τρένο” ο Παναθηναϊκός

Με το 1-0 κόντρα στους Θεσσαλονικείς , οι πράσινοι τους προσπέρασαν στην βαθμολογία και είναι στο +1, ενώ βρέθηκαν πλέον στην 3η θέση!

Με την… γνωστή του ενδεκάδα στο 1-4-3-3  ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός του Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Κάτω από τα δοκάρια ο Μπρινιόλι, αριστερός μπακ ο Χουάνκαρ, δεξιός ο Κώτσιρας και ο Βέλεθ με τον Σένκεφελντ οι δύο στόπερ. Ρούμπεν, Γκατσίνοβιτς, Βιγιαφάνιες η τριάδα στη μεσαία γραμμή. Αϊτόρ και Παλάσιος στα ”φτερά” της επίθεσης και στη κορυφή ο Ιωαννίδης.

Ο Άρης του Χερμάν Μπούργος παρατάχθηκε με ίδιο σχηματισμό 1-4-3-3, με τον Κουέστα στην υπεράσπιση της εστίας. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Εμπακατά, στο αριστερό ο Γκάνεα και ο Φαμπιάνο με τον Μπράμπετς οι δύο στόπερ. Ντουκουρέ, Ματίγια, Σάσα οι τρεις κεντρικοί μέσοι. Μαντσίνι, Γκάμα οι δύο ακραίοι μεσοεπιθετικοί και… φουνταριστός ο Καμαρά.

Οι δύο ομάδες θέλησαν να πιέσουν ψηλά και να οδηγήσουν τον αντίπαλο σε λάθος πριν ακόμα η μπάλα περάσει στο δεύτερο μισό του γηπέδου. Όσο τα λεπτά κυλούσαν οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς έδειχναν να τα καταφέρνουν καλύτερα και να έχουν περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους. Μάλιστα, «έβγαλαν» και κάποιες ωραίες συνεργασίες απο τη δεξιά πλευρά,  που δημιούργησαν αρκετά προβλήματα στην αριστερή πλευρά της άμυνας του Άρη.

Το γκολ που έκρινε και την αναμέτρηση «ήρθε» στο 28 λεπτό  απο στημένη μπάλα, όταν ο Αϊτόρ εκτέλεσε φάουλ με εξαιρετικό τρόπο στην καρδιά της άμυνας του Αρη και ο προωθημένος Σένκεφελντ με κεφαλιά προς τα πίσω από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι πράσινοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και είχαν τον έλεγχο  του αγώνα ενώ την ίδια στιγμή ο Καμαρά έκανε ένα απρόσμενο  δώρο στους γηπεδούχους.

Δέχτηκε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε τρία λεπτά (42’, 45’) και άφησε με παίκτη λιγότερο την ομάδα της Θεσσαλονίκης για ένα ολόκληρο ημίχρονο, με το σκορ στο 1-0 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός άνοιξε και οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη. Η είσοδος του εκπληκτικού χθες  Ιτούρμπε για τον Άρη και η θέληση του Παναθηναϊκού να ψάξει άμεσα δεύτερο γκολ, έδωσαν στο παιχνίδι μια άγρια ομορφιά με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και τους ”πράσινους” να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες για το 2-0. Παράλληλα οι φιλοξενούμενοι, αν και με παίκτη λιγότερο, έβγαλαν αντίδραση και είχαν 2-3 καλές στιγμές για να φέρουν το ματς στα ίσα.

Κάπως έτσι κύλησε το ματς  μέχρι το τέλος, με τον Γιοβάνοβιτς να αργεί να κάνει αλλαγές για να φρεσκάρει την ομάδα του. Συγκεκριμένα, 10 λεπτά πριν απο το τέλος αντικατέστησε τους Βιγιαφάνιες και Παλάσιος, με τους Κουρμπέλη- Βιτάλ, χωρίς φυσικά να αλλάζει –ορθώς-  σχηματισμό  παρα μόνο πρόσωπα.

Απο την άλλη ο Χερμάν Μπούργος (που χθες ήταν τιμωρημένος), προσπάθησε με τις αλλάγες του να αλλάξει πράγματα στο ματς για να το φέρει στα ίσα, όμως η αποβολή του Καμαρά του στέρησε τη δυνατότητα να ρισκάρει ακόμα περισσότερο απο αυτό το 1-4-4-1 όπως διαμορφώθηκε στο δεύτερο μέρος.

Ο Παναθηναικός είναι μέχρι στιγμής  η καλύτερη ομάδα στην διαδικασία των πλει οφ καθώς παραμένει αήττητος δείχνοντας να έχει βρεί χημεία, ισοροπία στις γραμμές του,  τον τρόπο να μη δέχεται γκολ αλλά και μία πολυφωνία στην επίθεση!