Για τον Αλκη…

Τεράστια νίκη για τον Αρη σε ένα ιδιαίτερο ματς κόντρα σε μια τραγική ΑΕΚ

Σ΄ ένα ματς «ιδιαίτερο» λόγω της δολοφονίας του 19χρονου φίλου του Άρη, οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να επικρατήσουν 2-1,  της «άρρωστης» ΑΕΚ.

Αν υπήρχε στοιχείο έκπληξης στις επιλογές των προπονητών αυτό μάλλον αφορούσε την τριάδα στον άξονα της μεσαίας γραμμής (Σιμόες, Σιμάνσκι, Σάκχοφ) που επέλεξε ο Αργύρης Γιαννίκης προφανώς για να ελέγξει το κέντρο. Ωστόσο στο πρώτο 45λεπτο ο Σάκχοφ είχε περισσότερο ρόλο «δεκαριού» εν απουσία του ανέτοιμου Μάνταλου και του Γέβτιτς που είχε αποκλειστεί από την αποστολή χωρίς να έχει δοθεί πριν το ματς εξήγηση του γιατί.

Η Ένωση πίεσε ψηλά, δεν κέρδισε απολύτως τίποτα απ’ αυτή την επιλογή και είχε έναν παίκτη σε ρόλο που δεν μπορεί με βάση τα χαρακτηριστικά του να υποστηρίξει. Στην τριάδα της επίθεσης διατήρησε τους Τσούμπερ, Γκαρσία και Αραούχο.

Πήρε θάρρος από την ΑΕΚ

Ο Άκης Μάντζιος απέφυγε τις αλλαγές πλην των αναγκαστικών με την επιστροφή του Λούμορ στο αρχικό σχήμα αντί του τραυματία Γκάνεα, ενώ επέλεξε να δώσει φανέλα βασικού στον Χουάν Ιτούρμπε διατηρώντας παράλληλα την τριάδα (Σάσα, Μαρίγια, Ντιαγέ) στον άξονα. Έτσι ο Άρης που παρατάχθηκε με 4-2-3-1, έβλεπε να δημιουργούνται χώροι. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης που δεν ήταν κάτι το εξαιρετικό, έπαιρνε θάρρος για να κυκλοφορήσει την μπάλα και να δημιουργήσει καταστάσεις και τελικά να καταφέρει να φθάσει στο γκολ.

Με το σκορ 1-0 υπερ των γηπεδούχων, στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιαννίκης προσπάθησε να διορθώσει την κακοτεχνία με Σάκχοφ παίρνοντας στη θέση του τον Μάνταλο με την Ένωση να παίζει, πλέον, με 4-2-3-1 και αυτή, σε μία προσπάθεια να ανατρέψει την κατάσταση, κάτι που κατάφερε μέχρι ενος σημείου.

Η ΑΕΚ ήταν βελτιωμένη εν συγκρίσει με την εικόνα της στο πρώτο 45λεπτο και έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης με τον Γιαννίκη στο 78′ να αλλάζει εκ νέου διάταξη. Έβγαλε τα δύο μπακ τους Χατζισαφί και Ρότα, έβαλε τους Ανσαριφάρντ και Λε Ταλέκ και πλέον η ΑΕΚ έπαιζε με 3-4-1-2. Συγκεκριμένα ο Γάλλος πήγε στο κέντρο άμυνας. Οι Τσούμπερ και Λιβάι έγιναν αριστερά και δεξιά αντίστοιχα μπακ-χαφ και ο Ιρανός πήγε δίπλα στον Αραούχο με δεκάρι τον Μάνταλο.  Τη λύση την έδωσε ο Αραούχο οποίος ισοφάρισε 1-1,  μ’ ένα τρομερό ψαλιδάκι από πλάγια θέση εντός της μικρής περιοχής μετά από εκτέλεση φάουλ και στραβοκλωτσιά του Γκαρσία.

Ο Άρης, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Στο 90+5′ ο Σάκιτς που είχε μπει στο ματς στο 83΄, με γλυκό πλασέ από τα αριστερά εκτέλεσε τον Τσιντώτα γράφοντας το 2-1 υπέρ του Άρη.  Ήταν μία φάση, όπου δεν πρόλαβε να πάει πάνω του ο Βράνιες που είχε μπει λίγα δεύτερα νωρίτερα στο ματς, ενώ έλειπε και ο Τάνκοβιτς.

Προβληματική η ΑΕΚ

Οι γηπεδούχοι του Άκη Μάντζιου πήραν πολύτιμη νίκη στη μάχη εισόδου των πλέι οφ και όπως φαίνεται, δείχνουν να περνούν την κρίση των προηγούμενων μηνών. Απο την άλλη, η ΑΕΚ του Αργύρη Γιαννίκη φαίνεται βαθύτατα «άρρωστη», με τον προπονητή της να δείχνει πως δεν μπορεί πλέον να ελέγξει την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί στην ομάδα του και να έχει επιρροή σε αυτή.